KLOKART

Léna Brauner & IM Cyber

Výtvarnice Léna Brauner a DJka IM Cyber jsou další dvojicí umělců, která se zapojila do projektu KlokArt. Jejich originální spolupráce pomůže Fondu ohrožených dětí získat finanční prostředky pro Klokánky.

„Spolu“ – tak Léna Brauner a IM Cyber pojmenovaly svoji vůbec první společnou tvorbu. Hlavní myšlenkou bylo, že máme pracovat “spolu”, tudíž jsme se “propojily” v jednu okřídlenou můru, která by měla dětem přinášet krásné sny. Na ty je naladí i náš speciální soundtrack. Je kouzelné, když se může obraz rozeznít, a naopak – když hudba dostane křídla,“ jednohlasně kvitují spolupráci Léna Brauner a IM Cyber.

Motiv pro Klokánky představili Léna Brauner a IM Cyber v pražské Chemistry Gallery, kde probíhaly také worshopy pro děti s oběma autorkami.

ROZHOVOR S IM CYBER

Proč jste se rozhodla pomoci Klokánkům?
Protože děti a krásná myšlenka. Navíc pomoc formou, která je mi blízká, je čistá a opravdová.

Na motivu pro KlokArt spolupracujete s Lénou Brauner – jak vás to bavilo?
Poměrně krátce před tím, než nás Klokánek oslovil, jsme se s Lénou seznámily a vyslovily přání, že bychom spolu jednou chtěly něco udělat. Ta příležitost přišla dřív, než jsme obě čekaly, a rovnou v tak hezkém kontextu. Celé mě to bavilo, jak jsem předpokládala – hodně. Někoho si zamilujete ještě před tím, než ho líp poznáte. Cítíte, že tam to napojení je a jde jen o to, kdy a jak se rozezní.

Jak vás napadl společný motiv? Přišla shoda hned, nebo jste dumaly nad více variantami?
Motiv vznikal úplně přirozeně, formou vzájemného otevírání našich duší a životů. Od začátku jsme si klíčovou myšlenku pojmenovaly „spolu“, protože právě v tom je největší síla. Je to podstata pomoci a vůbec úplně všeho bytí. Taky je to princip DJingu, kde skladby od různých autorů spolu-pracují a vytvářejí originální příběh. I proto jsme chtěly obraz nechat rozeznít a hudbě dát křídla. Kouzelné bylo, když mi v druhé části práce Léna posílala ty nádherné namalované můry do Kolumbie, kde jsem zrovna byla, a ony odrážely přesně to, co já jsem tehdy viděla a žila v tamní přírodě. Lénin nápad nás spojit v nočního motýla, jehož skutečnou krásu oceníte až zbavením se strachů a předsudků, byl úplně správně.

Vůbec poprvé bude součástí kolekce KlokArt také hudba. Byla pro vás jako DJku tato práce v něčem jiná?
Obsah DJského mixu, který si bude moci stáhnout každý, kdo si z naší kolekce něco zakoupí, se organicky vyvíjel. Pro mě to byla konečně příležitost vystoupit mimo žánry, kterým se dlouhodobě věnuju, a dovolit si udělat to jinak. Vlastně je to takový soundtrack – rezonuje s energií, která mezi námi s Lénou je, a ladí s motivem. Je něžný, atmosférický, hluboký, příjemně temný, hodně ambientní, bez hranic. Stejně jako noc, kterou mají rády můry, a létáme v ní Léna i já. Velký dík patří všem, kdo svou hudbou přispěli. Jsou to čeští a slovenští producenti, kteří u nás patří k nejlepším: dné, Keosz Brooklyn 83, Subject Lost, Sonority, Real Transported Man, Magnetik, Oliver Torr a Whithe.

ROZHOVOR S LÉNOU BRAUNER

Proč jste se zapojila do projektu KlokArt?
Krásný projekt s dobrou myšlenkou. Pokud můžu přispět tím, co umím k větší harmonii, radosti a spokojenosti, tak se ráda zapojuji do projektů, které přispívají  větší harmonii, radosti a spokojenosti.

Na motivu pro Klokart spolupracujete s IM Cyber – padly jste si do oka?
IM Cyber je půvabná, krásná, průzračná bytost a spolupráce s ní mě moc bavila. Když jsme se nad projektem potkávaly, nedokázaly jsme se striktně bavit jen o motivu. Byl to krásný čas, při kterém jsme si sdílně vyprávěly o našich životech. Nevím, zda bych to přirovnala k úměře padnutí něčeho do oka, spíš to bylo padnutí si do objetí, protože v objetí se lépe naladí společná vibrace pro dobrou věc a navíc byť jsme se osobně moc dobře neznaly, duše nezapomínají a nonverbálně si předaly informace o tom, jak dlouho už se znají.

Jak vás napadl motiv, který jste vytvořily? Přišla shoda na motivu hned, nebo jste dumaly nad více variantami?
Motiv se vytvářel takřka sám z inspirace po setkáních, kde hlavní myšlenkou bylo, že máme pracovat “spolu”, tudíž jsme se “propojily” v jednu okřídlenou můru, která by měla dětem přinášet krásné sny. Protože sebevíc se nám může situace v životě zdát bezvýchodná a realita by se dala přirovnat k noční můře, tak pokud nalezneme ten “východ” sami v sobě, pomocí od druhého, pozitivním myšlením anebo má formu přechodného domova u lidí s dobrým srdcem, tak nás ta situace jen posilní a inspiruje nás po zbytek života, ve kterém se stávají krásné sny realitou.

 

CELOU KOLEKCI NALEZNETE ZDE