Tvůrci

klokart

Pasta Oner

Pasta Oner platí za jednoho z nejvýraznějších představitelů současné české umělecké scény. Coby tvůrčí osobnost se Pasta Oner v posledních letech – v kontinuitě se svou graffiti a street artovou zkušeností – intenzivně profiluje v mezích klasických nezávislých i veřejných galerijních provozů, ve kterých snoubí i překračuje klasické žánrové kategorie pop artu a cartoon estetiky.

www.pastaoner.cz/

Středobodem Pastovy tvorby je akrylová malba a vytváření závěsných obrazů, stejně tak i navrhování prostorových objektů, plastik, instalací a realizace muralů, tj. velkoformátových maleb ve veřejném prostoru.

Dílo Pasty Onera svým charakteristickým způsobem reflektuje a ironizuje současnou pop-kulturní společnost. Tradiční témata fascinace světem bohatstvím, sexu, víry, luxusních značek a spotřební krásy zařazuje autor do nového a aktuálního kontextu kybernetické společnosti, světa exponenciálně rostoucí rychlosti přenosu informací a klipové estetiky každodenního prožívání. Tento svět, jehož je sám Pasta stejně jako i my nutnou součástí, naplňuje svou angažovanou reflexí. Autorova tvorba je nalezeným rubem a lícem pekla i nebe nás samých. V prostupování emocí dobra a zla, banality a vážnosti spočívá klíč Pastova myšlení, které nás překvapuje nehoráznou křehkostí nekonečně se vinoucího oblouku poněkud patetické Božské komedie.

Past Oner se účastnil okolo třiceti kolektivních výstav, v uplynulých letech realizoval čtyři obsáhlé sólové výstavní projekty (Peep Show, Man on Fire, Recall, Last Days in Paradise). Nad rámec své autorské studiové a galerijní tvorby často reprezentuje Českou republiku na oficiálních kulturních a společenských akcích v zahraničí. Výraznou intervencí byla jeho realizace Candy Shop v českém pavilonu na šanghajském EXPU v roce 2010. V roce 2012 byl v průběhu Olympijských her pozván Českým centrem v Londýně v rámci akce “Czech Open 2012″ k realizaci murálu a zapojení se do komunitního projektu s místními občany a umělci. V témže roce si jej přizvala Česká ambasáda a Museu Nacional Honestino Guimarães ve městě Brasilia k participaci na výstavě současného brazilského umění MAB – Dialogos da resistencia.

Na návrh Pasty Onera byla v roce 2013 po boku prvorepublikových děl realizována barevná skleněná vitráž u Zrcadlového sálu v pražském Paláci Lucerna. V roce 2014 byl Českým centrem v Moskvě přizván k vytvoření velkoformátového murálu „Nothing worth having comes easy“ a pomalování tramvajového vagonu v ruském Magnitogorsku.

Na letošní zdařilou prezentací na veletrhu v londýnské Saatchi Gallery, na kterém se spolu s Pastou Onerem prezentovala řada předních umělců domácí česko-slovenské scény (David Černý, Roman Týc, Masker a další) navázal pak v roce 2015 Pasta mediálně i veřejně úspěšnou akcí výmalby vestibulů pražského metra.

Dlouhodobě spolupracuje s neziskovou organizací Amnesty Inernational na projektu ochrany lidských práv Art for Amnesty, coby vystavující umělec se účastnil dobročinné aukce Nadace Via a Konta Bariery Charty 77.

 

Pasta Oner a KlokArt – 3 bleskové otázky:

Co mě přesvědčilo, abych pomohl Klokanům?
Pomáhám mnoha charitativním projektům. Přesto, že sám nemám rodinu mi pomoc dětem přijde jedna z nejdůležitějších.

Čím jsem přispěl a ještě přispěji?
Poskytl jsem svoji tvorbu ve prospěch projektu Klokart a lidé si tak budou moci zakoupit různé výrobky s moji prací a podpořit tak FOD.

Co mě na projektu baví a co mu sám (sama) nabídnu?
Baví mě nápad jak podporovatelům něco nabídnout a zároveň od nich získat prostředky na podporu FOD.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace