KLOKART

Vlastina Svátková

Jedna z nejinspirativnějších žen dnešní doby. Její lidská přirozenost a originální autentičnost, jak v její tvorbě, tak životě je oslňující. Je herečkou, spisovatelkou, designerkou šperků i oděvu hlavně matkou tří chlapců.

Věří, že láska v každém z nás sídlí v duši, a té je třeba se naučit naslouchat a dát ji prostor.

Proto i motiv její kolekce – Prostor pro duši – je ztělesnění jí samé. Podle jejích slov je jedním z důležitých aspektu smyslu života, naučit se bezpodmínečně milovat. Pro děti, které se ocitnou v těžké životní situaci, dostat lásku, objetí a bezpečný prostor, je nezbytnou první pomocí.

Otázky pro Vlastinu

Myslíte si, že pobyt dětí v Klokánku zformuje jejich chování k ostatním tak i k sobě?

Když jsem se tam byla osobně podívat, viděla jsem šťastné děti. Děti neumím předstírat štěstí ani spokojenost. Překvapila mě jejich samostatnost a vzájemnost. Jakoby tam byly jeden pro druhého, silná pouta, které tolik potřebují, pocit, že někam patří. Bylo to zvláštní z povzdálí pozorovat, jak je na jednu stranu smutné, že jsou tady děti bez rodičů, na druhou stranu ale vypadaly spokojené.

Co pro Vás znamená, prostor a co duše?

Prostor pro sebe je důležitý. Umět a moct se na chvíli, ideálně denně, zastavit, přestat se soustředit na problémy, povinnosti, minulost, budoucnost a jen být. Když si člověk takový prostor dopřeje, opečovává svou duši. Své nitro. Sebelásku.

Umíte si představit, že byste byla teta v Klokánku?

Podle mě je to velmi náročná profese. Být tam pro děti, dám ji tolik potřebný pocit rodiny, bezpečí, domova. Kdybych neměla vlastní děti, tak si to umím představit. A stejně tak si umím představit postarat se o dítě v nouzi u sebe doma.

Dává Vám smysl projekt Klokart?

Obrovský. Sehnat peníze na to, aby mohly Klokánky fungovat? Absolutně. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby Klokánky byly mnohem víc podporovány státem. Ale tady každý dělá maximum, co může.

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace