KLOKART

Vlastina Svátková

Otázky pro Vlastinu Myslíte si, že pobyt dětí v Klokánku zformuje jejich chování k ostatním tak i k sobě? Když jsem se tam byla osobně podívat, viděla jsem šťastné děti. Děti neumím předstírat štěstí ani spokojenost. Překvapila […]

Otázky pro Vlastinu

Myslíte si, že pobyt dětí v Klokánku zformuje jejich chování k ostatním tak i k sobě?

Když jsem se tam byla osobně podívat, viděla jsem šťastné děti. Děti neumím předstírat štěstí ani spokojenost. Překvapila mě jejich samostatnost a vzájemnost. Jakoby tam byly jeden pro druhého, silná pouta, které tolik potřebují, pocit, že někam patří. Bylo to zvláštní z povzdálí pozorovat, jak je na jednu stranu smutné, že jsou tady děti bez rodičů, na druhou stranu ale vypadaly spokojené.

Co pro Vás znamená, prostor a co duše?

Prostor pro sebe je důležitý. Umět a moct se na chvíli, ideálně denně, zastavit, přestat se soustředit na problémy, povinnosti, minulost, budoucnost a jen být. Když si člověk takový prostor dopřeje, opečovává svou duši. Své nitro. Sebelásku.

Umíte si představit, že byste byla teta v Klokánku?

Podle mě je to velmi náročná profese. Být tam pro děti, dám ji tolik potřebný pocit rodiny, bezpečí, domova. Kdybych neměla vlastní děti, tak si to umím představit. A stejně tak si umím představit postarat se o dítě v nouzi u sebe doma.

Dává Vám smysl projekt Klokart?

Obrovský. Sehnat peníze na to, aby mohly Klokánky fungovat? Absolutně. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby Klokánky byly mnohem víc podporovány státem. Ale tady každý dělá maximum, co může.