Naše klokánky

Klokánek Brno

O Klokánku

Aktuální příběh

Šestiletou holčičku Terezku jsme přijali do Klokánku v Brně v pozdních odpoledních hodinách na žádost krizového OSPOD a PČR. Matka žila de facto jako bezdomovkyně, byla závislá na alkoholu a spolu s dcerkou pobývala již delší dobu u příbuzných, kamarádů a známých. Terezka k nám přišla ve velmi špatném psychickém i zdravotním stavu, byla špinavá a unavená. Z místa, odkud přišla, si s sebou bohužel přinesla také vši a bolestný svrab, pro který musela být okamžitě hospitalizována.

Po hospitalizaci v nemocnici si u nás v Klokánku Terezka poměrně rychle zvykla, a to i díky stejně staré holčičce, která ji v bytečku společně s tetou přivítala. Holčičky se okamžitě skamarádily a byly si vzájemnou oporou.

http://www.klokanekbrno.cz/

Matka Terezku v Klokánku navštěvovala a brávala na vycházky, údajně na dětská hřiště a do cukráren. Velmi záhy jsme ale zjistili, že si při návštěvách matka od dcerky vybírá potají kapesné, které potřebovala zřejmě ke koupi alkoholu, jak bylo při náhodném setkání s matkou a bohužel i při jejich občasných návštěvách v Klokánku evidentní. Později jsme také z Terezčina vyprávění zjistili, že maminka stále nemá kde bydlet, společné vycházky tráví v lese, kde má maminka postavený stan a  bydlí tam společně s dalšími muži. Terezka vyprávěla, jak pánové maminku bijí, protože se s nimi nechce mazlit, pijí pivo a říkají sprostá slova. Okamžitě jsme ve spolupráci s OSPOD zamezili kontaktu matky s dcerou mimo naše zařízení.

Matka neustále slibovala, jak zahájí léčbu své závislosti, najde si práci, vyřídí si dávky na úřadu práce a bude si shánět bydlení alespoň na ubytovně, aby si mohla dceru převzít zpět do svoji péče. Nicméně nakonec byl vždy alkohol silnější. Terezka tak byla soudem svěřena do dětského domova a čekalo se na právní moc.

Zatímco jsme Terezku připravovali na přesun do dětského domova, kontaktoval naše zařízení Krajský úřad s potěšující informací, se kterou jsme už ani nepočítali. Pro Terezku našel vhodné pěstouny a okamžitě mohlo být zahájeno seznamování s rodinou, která měla o Terezku zájem. Naše radost se ještě několikrát znásobila, když bylo už při prvním setkání jasné, že jde lásku na první pohled. Terezka se okamžitě zbláznila zejména do „tatínka“ a také pěstouni si Terezku v mžiku naprosto zamilovali. Terezka se z pravidelných a častých návštěv pěstounů v Klokánku velmi těšila a také my byli za tuto úžasnou rodinu velmi vděční. Ještě než stihl nabýt rozsudek právní moci, odcházela Terezka společně se svými novými „rodiči a sourozenci“ do nového domova.

U biologické matky se bohužel doposud nic nezměnilo, zato z Terezky je nádherná mladá slečna a kontakt s ní jsme neztratili. Ve své nové velké rodině je šťastná a spokojená.

Co z projektu klok.art budeme financovat?

Co pořídíme z příspěvků? - zastřešení pergoly nad dětským pískovištěm - opravu vstupního schodiště do Klokánku (současná dlažba je již poškozena a není bezpečná) - opravu zvonků (nyní nám často selhává rozvodný systém a do bytů i kanceláří se nedá dozvonit.) - spotřebiče a drobná elektronika ( vysavače, rychlovarné konvice, zvlhčovač vzduchu, pánvičky) - léčebné pomůcky pro děti ( brýle, rovnátka) - nové postele pro děti