Naše Klokánky

Klokánek je zařízení zřizované charitativním spolkem Fond ohrožených dětí pro týrané, zneužívané, zanedbávané, opuštěné či jinak sociálně znevýhodněné děti. Jedná se o rodinnou alternativu k systému ústavní péče, ve které je cílem dosáhnout co nejpodobnějšího prostředí jako v běžné rodině. Zajišťuje péči o maximálně 4 děti, o které se na rozdíl od jiných zařízení stará celý týden 1 „teta“. To má velmi pozitivní vliv na pocit bezpečí a jistotu každého dítěte a umožňuje individuální přístup. Společně se „svou tetou“ žijí v bytové jednotce vybavené stejně jako běžná domácnost. Děti jsou vedeny k zodpovědnosti, povinnostem a podílení se na chodu domácnosti, díky čemuž mají následně vyšší šanci na zapojení do normálního života.

 

Fond ohrožených dětí v současné době provozuje 14 zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc po celé ČR. Za 20 let existence pomohly Klokánky více než 9000 dětem a aktuálně mají v péči přes 200 dětí. Klokánky jsou financovány ze státního rozpočtu, ale vzhledem k tomu, že státní příspěvek je poskytován v poloviční výši ve srovnání se zařízeními ústavní péče (např. dětské domovy, výchovné ústavy) a jeho výše zůstává nezměněna od roku 2013, schází Klokánkům 30 % financí na běžné provozní náklady. Bez dobrosrdečnosti a podpory veřejnosti by Klokánky nemohly fungovat. Svým příspěvkem pomůžete jednak zajistit provoz těchto zařízení a uspokojit základní potřeby dětí jako například dioptrické brýle či pleny, ale vybrané peníze také umožní zajistit dětem mimoškolní aktivity, výlety či péči psychologa, a snáze se tak vyrovnat s prožitými traumaty. Málokterý dospělý si totiž umí jen představit to, co si děti přicházející do Klokánku už zažily. Příběhy jsou smutné, mnohdy šokující a svou brutalitou leckdy předčí i americké filmy. Jeden takový si můžete přečíst ZDE.

 
Klokánek Brno

Náš Klokánek byl založen v prosinci roku 2006. Aktuálně se staráme o 28 dětí, za celou dobu trvání prošlo brněnským Klokánkem 500 dětí. V našem Klokánku je nyní celkem 7 bytů. V každém z nich bydlí spolu se svou tetou max. 4 děti.

Klokánek Chomutov

První dva byty Klokánku v Chomutově byly otevřeny 11.prosince roku 2006. V současné době se staráme o 20 dětí v 5 bytech. Za období od prosince 2006 do konce loňského roku prošlo Klokánkem 250 dětí.

Klokánek Dlouhá Loučka

Klokánek v Dlouhé Loučce u Uničova v Olomouckém kraji na byl založený v srpnu 2010 a za dobu působení prošlo zařízením 113 dětí. Provozujeme 5 bytových jednotek po čtyřech dětech, celková maximální kapacita je tedy 20 dětí.

Klokánek Dolní Benešov

Klokánek v Dolním Benešově byl otevřen v prosinci roku 2000. V současné době má Klokánek 7 plně vybavených bytových jednotek pro maximálně 28 dětí od narození do 18 let. Náš Klokánek poskytl „náhradní domov“ už více než 500 dětí.

Klokánek Hostivice

Náš Klokánek byl založen v létě 2004 . Za celou dobu trvání prošlo hostivickým Klokánkem více než 800 dětí. V našem Klokánku je nyní celkem 7 bytů, v každém z nich bydlí spolu se svou tetou max. 4 děti.

Klokánek Janovice nad Úhlavou

Klokánek v Janovicích nad Úhlavou byl založený v dubnu 2009, za celou dobu působení prošlo zařízením 300 dětí. Původní kapacita byla 56 dětí, avšak po novele Zákona o soc.právní ochraně dětí je kapacita jen 28.

Klokánek Litoměřice

Náš Klokánek byl otevřen v roce 2007. Má kapacitu 18 míst. Do dnešního dne jsme se postarali o téměř 400 dětí. Sídlíme v krásné vilce, kterou nám pronajal za symbolickou cenu MÚ Litoměřice.

Klokánek Olomouc

Klokánek Olomouc zahájil svou činnost 1.11. 2013, jeho kapacita je 4 byty pro celkem 16 dětí . Za dobu fungování Klokánku Olomouc jím prošlo více než 160 dětí.

Klokánek Pardubice

Náš Klokánek funguje od roku 2007 a za celou dobu svého působení poskytl pomoc téměř 300 dětem. Jsme nejmenší zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, naše kapacita je pouze 12 míst.

Klokánek Praha 10 – Štěrboholy

Náš Klokánek funguje v oblasti pomoci dětem od roku 2005. V 7 bytech může najít útočiště až 28 dětí. Za dobu našeho fungování jsme pomohli více než 600 dětem.

Klokánek Praha 4 – Chodov

Chodovský Klokánek byl založený v roce 2003. Do dnešního dne jsme poskytli péči více než 800 dětem. Kapacita celého zařízení je 28 dětí.

Klokánek Praha 8 – Chabařovická

Náš Klokánek byl založen v roce 2000, patří k nejstarším v ČR. Máme kapacitu 16 míst. Minulý rok zde našlo útočiště 50 dětí. Podobně jako další pražské Klokánky i my máme stále plnou kapacitu.

Klokánek Teplice

Klokánek v Teplicích zahájil svou činnost v prosinci r. 2012. Kapacita Klokánku je 20 míst, o děti se starají střídavě 2 tety. Od doby zahájení provozu zde našlo svůj krátkodobý domov již 123 dětí.

Klokánek Ústí nad Labem

Náš Klokánek zahájil svou činnost roce 2012. Staráme se až o 28 dětí v 7 bytech. Vždy o 4 děti se střídavě starají 2 tety. Od doby zahájení provozu zde našlo svůj krátkodobý domov více než 200 dětí.

Klokánek Žatec

Dům se starou omítkou a velkými dřevěnými dveřmi nad jedním z žateckých kruhových objezdů skrývá 16 postelí a postýlek pro děti, které nikdo nechtěl, někdo jim ublížil, někdo je trápil. Pro děti vytváříme nový dočasný domov, kde je teplo, kde je jídlo, kde je postel s čistými peřinami, kde je sucho.